06/05/2025

Media appearances

Kényelmetlen igazságok: Travis Brown filmbemutatója

Kényelmetlen igazságok: a genderideológia valós arca

Május elején mutattuk be intézetünkben Travis Brown amerikai filmrendező Uncomfortable Truths című dokumentumfilmjét, amely a transzidentitás-elméletet veszi górcső alá elismert szakértők és gondolkodók segítségével.

Travis Brown dokumentum-sorozatát saját tapasztalatai inspirálták: a woke ideológiával egyre mélyebben átitatott amerikai kulturális közegben mozgó, korábban erősen vallásos alkotó a maga mögött hagyott kizárólagos és kontrolláló vallásos közösséghez hasonló vonásokat fedezett fel a genderideológiában. Ennek okairól, és a transz-jelenségre adható válaszokról végül dokumentumfilmet készített, amely több részből áll - a Danube Institute vendégei a széria első epizódját tekinthették meg.

A dokumentumfilmben olyan szakemberek és befolyásos kommentátorok szólalnak meg, mint Sue Evans, Helen Joyce, Stella O’Malley, Buck Angel és Colin Wright. Több meghatározó gondolkodó és író támasztotta alá Brown hipotézisét, miszerint a mai gender-ideológia jellegében nagyon hasonlít a fundamentális vallásossághoz. Azoknak akik így gondolkoznak, a genderelmélet állításai istenhithez hasonló evidenciával bírnak, mely így minden korábbi biológiai ismeretet és tapasztalatot is felülírhat. Ma ez már szinte új társadalmi szerződésként határozza meg az amerikai fiatalok mindennapjait: "az ideológia mutat utat az igazsághoz".

Amint Brown munkájából kiderül, az USA-ban számos biológus, pszichoterapeuta és orvos hangsúlyozta a genderidentitást övező súlyos és tudománytalan ellentmondásokat. A transzneműség diagnosztizálására ma olyan módszereket alkalmaznak, amelyek meglehetősen alacsony valószínűséggel képesek a más esetekben elvárt orvosi evidenciát felmutatni. A transz-jelenség sokkal inkább az érzelmekre alapoz, amely rendkívül veszélyes a sokszor átmeneti identitásválsággal, érzelmi problémákkal küzdő gyerekekre, kamaszokra nézve.

Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt a kiskorúak körében diagnosztizált nem diszfória, amelyet számos esetben azonnal nemátalakító hormonterápiák és sebészeti beavatkozások követnek. Az ilyen zavarok hátterében azonban a szakemberek szerint sokszor depresszió vagy szorongás áll, a gyerekek pedig elsősorban egy társadalmilag éppen elfogadott módon próbálnak együttérzést kiváltani a közösség részéről. Az esetek többségében az érintett fiatalok rendkívül sok időt töltenek a közösségi médiában, ahol az algoritmusokon és az influenszereken keresztül fogyasztják a transzneműséget terjesztő tartalmakat. Mint a film szakértői elmondják, korábban ehhez hasonló problémák kifejeződése volt az emo-kultúra, az önvagdosás, vagy az étkezési zavarok kialakulása. Ezek többsége azonban orvosi, pszichológusi vagy szülői segítséggel a kamaszkor végére lecseng. A nemátalakító beavatkozások azonban egy életen át tartó következményekkel járnak.

Az Uncomfortable Truths első epizódjában szó esik az ún. "nemi megerősítő terápiákról" is, amelyek keretében anélkül lehetséges orvosi segítséggel hormonális és sebészeti úton megváltoztatni a fiatal biológiai és születési nemét, hogy az egyébként rendkívül komplex nem identitás-zavar probléma mélyére ásnának. Ezek a beavatkozások később tökéletesen nem helyreállíthatók, sőt, a jövőben lehetséges mellékhatásokról sincs még megfelelő mennyiségű tapasztalatunk. A filmben megszólalók egytől-egyig azt hangsúlyozzák: rendkívül aggasztó az a tendencia, hogy ez a folyamat minden tudományos érv és komoly veszély ellenére ma jogilag támogatott, sőt politikailag elvárt.

Az epizód premiere után Travis Brown és Rod Dreher beszélgettek a transzjelenség hátteréről és okairól. Mindketten egyetértettek abban, hogy a transzmozgalom nemcsak politikai, hanem vallási hevülettel terjesztett ideológia, amely különösen a fiatalok identitásválságára épít. Az eszmecsere rávilágított arra is, hogy az online tér, az influenszerek és az algoritmusok hogyan torzítják a valóságról alkotott képet, míg a tudomány sokszor politikai célok szolgálatába áll. Mint Brown elmondta, az a gondolat nagyon hamis, hogy "ha szenvedsz, változtasd meg a nemed, és minden jobb lesz", mégis nagyon terjed a fiatalok között.

Rod Dreher, intézetünk Network Projektjének vezetője úgy fogalmazott: a transzideológia nem egyszerűen politikai mozgalom, hanem egyfajta politikai vallás. "A nácizmus és a kommunizmus is hasonlóan adott identitást, célt és közösséget az embereknek – ma ugyanezt látjuk"– hangsúlyozta.

Az este fő kérdése az volt: mit kínálhatunk azoknak a fiataloknak, akik elutasítják a hagyományos vallást, de mégis valami nagyobbra vágynak? Bár Dreher és Brown válaszai némileg eltértek, abban megegyeztek: szükség van valamiféle kézzelfogható, offline közösség megtartó erejére és a transzcendenciába való kapaszkodásra ahhoz, hogy visszafordíthassuk ezt a folyamatot.
OSZAR »